Üç küçük domuz

08.01.2005 17:03:21
bir varmış bir yokmuş. evvel zaman içinde kalbur saman içinde üç küçük domuz yaşarmış. bir gün evlerinden ayrılıp kendi hayatlarını kurmaları gerekmiş. anneleri onlara bir güzel öğüt vermiş: "yavrularım, bu dünyada ne yaparsanız yapın, elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. dünyada geçinmenin yolu budur."
birinci domuz yeni evini samandan yapmış, çünkü en kolayı buymuş. ikinci domuz evini ağaç dallarından inşa etmiş, bu ev saman evden biraz daha sağlammış. üçüncü domuz ise evini tuğladan yapmış.
bir akşam, küçük tombul domuzları pek de damağına uygun bulan, ve belli ki müslüman olmayan, hain kurt gelmiş. önce birinci domuzun samandan evine gitmiş: "aç kapıyı, içeri gireyim, açmazsan üflerim püflerim, evini de başına yıkarım." demiş. küçük domuz da: "hadi oradan ebenin örekesine kadar yolun var." demiş. kurt da bunun üzerine üflemiş, püflemiş, domuzcuğun samandan evini yıkmış, domuzcuğu da afiyetle mideye indirmiş.
kurt sonra ikinci domuzcuğun çerden çöpten ağaç dallarından yaptığı evine gelmiş. küçük domuzcuğa seslenmiş: "aç kapıyı, içeri gireyim, açmazsan üflerim püflerim, evini de başına yıkarım." demiş. küçük domuz da: "hadi oradan ebenin terekesine kadar yolun var." demiş. kurt da bunun üzerine üflemiş, püflemiş, domuzcuğun daldan evini yıkmış, domuzcuğu da afiyetle mideye indirmiş.
kurt sonra üçüncü domuzcuğun tuğladan yapılmış, kolonları 3 cm çaplı demirlerle güçlendirilmiş, betonarme evine gelmiş. küçük domuzcuğa seslenmiş: "aç kapıyı, içeri gireyim, açmazsan üflerim püflerim, evini de başına yıkarım." demiş. küçük domuz da: "hadi oradan ebenin karaokesine kadar yolun var." demiş. kurt da bunun üzerine üflemiş, püflemiş, ama nafile, domuzcuğun betonarme evini yıkamamış. kurdun çatıya tırmandığını görüp, bacadan girmeye çalışacağını anlayan domuzcuk, ocağı yakmış, ocağa da koca bir kazan su koymuş. bacadan uğraşıp didinip inen kurt kaynar kazanın içine düşüvermiş, bu da onun sonu olmuş.
ertesi gün annesinin yanına giden küçük domuz, ona demiş ki: "haklıymışsın anneciğim, bu dünyada ne yapıyorsak en iyisini yapmalıymışız." demiş.
küçük domuz alması gereken dersi almış, ve sonra dostların ayırıcısı ocakların yıkıcısı ölüm gelip onu bulana dek huzur içinde yaşamış.
onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine. gökten üç elma düşmüş, biri küçük domuzcuğun başına, biri bu masalı yarı çevirip yarı uyduran tsan chan'ın başına, biri de bu hikayeyi okuyup da ondan ibret alan süserlerin başına.

Ekleyen/Kaynak: tsan chan
Bu bölüme Masal ekleyebilirsiniz. Masal eklemek için tıklayın

Yorumlar [ Yorum Ekle ]

Yazan: Aile babasi    19.09.2017 20:39:12

Bence de çok saçma bir masal.cocuma okurken masalı fark ettim ve okumayı bıraktım.
Masaldaki kurdu bilmem ama siz Müslüman misiniz onu bilemem. Su yazdığınız şeylere bakın. İnsanlar burada çocuklarına güzel bir masal anlatmaya çalışıyorlar


Yazan: Yazik size    21.02.2017 22:11:32

Ben daha 11 yasindayim ev odevi icin bu masali yazdim sinifta o okudum hem ogretmenim kizdi hemde sinif arkadaslarim guldu ve o gunden beri benle dalga geciyorlar bu kadar yazik size neden değiştirdiniz masalı boyle degilmis ki.


Yazan: Sinem    15.07.2015 10:41:31
Saçmalık
Kendi kafanıza göre değiştirmeseniz keske Masalı Müslüman olmayan kurt nedir yani. Ayrica ebenin orekesini hangi cocuk anlayabilir.


Yazan: seyitefe    27.04.2014 16:21:49
mükemmel
Çooook güzel bir şey


Yazan: müslüman olmayan tilki    12.11.2013 20:49:47
ne biçim masal bu
Müslüman olmayan tilki ne demek uyduran ne demek kimsiniz siz.


Yazan: grndjıknlkdh    12.11.2013 11:49:09
jbafk
ödevime yardımcı olduğuunuz için saol


Yazan: mühendis    29.07.2013 21:39:14
harika
şikayet edecek arkadaş internette o kadar porno vs suç içerikli argüman varken senin şikayet konunun kıytırık bir masal olması ya zekanla ilgili yada yeni annesin hormonların çok faal


Yazan: Ctuvxgjhvc    06.06.2013 19:06:29

Sizi şikayet edeceğim. Cocuklara uygun bir masal değil bu. Siz insanlarla dalga mı geçiyorsunuzEtkileşimli Bölüm
  Sonraki 10 Masal
  En Çok Yorumlananlar
  Yeni Ekle
  Yorum Ekle
  Tümünü Listele
| 101 Okey Oyunu | Türkçe Kürtçe Sözlük | Kürtçe Dil Testi |
counter