H A K K A R İ' Y E  U L A Ş I M

ve

K O N A K L A M A

Hakkari'ye ilk defa geleceksiniz ama nasıl geleceğinizi bilmiyorsanız bu sayfa sizin için:

 

1- Uçakla Gelecekler İçin

Uçak Van havaalanına kadar gelecektir. Havaalanına indikten sonra Van otobüs terminaline gidin. Hakkari Van arası seyahat eden Van Gölü, Star Van Tur, Van Seyahat, Erciş İtimat firmalarından biriyle Hakkari'ye gelebilirsiniz. Bu firmaların otobüsleri sabah 8,13 ve akşam 16'da Van'dan hareket etmektedir. Van'a saat 16'dan önce gelmeye çalışın. Aksi takdirde otobüs bulamayabilirsiniz. Hakkari-Van arası 205 kilo metredir ve otobüsle yaklaşık 4 saat sürmektedir.

 

2- Otobüsle Gelecekler İçin

Geleceğiniz ilden muhtemelen direk Hakkari aracı bulunmayacaktır. Van aktarmalı geleceksiniz. Hakkari Van arası seyahat eden Van Gölü, Star Van Tur, Van Seyahat firmalarından biriyle Hakkari'ye gelebilirsiniz. Bu firmaların otobüsleri sabah 8,13 ve akşam 16'da Van'dan hareket etmektedir. Van'a saat 16'dan önce gelmeye çalışın. Aksi takdirde otobüs bulamayabilirsiniz. Hakkari-Van arası 205 kilo metredir ve otobüsle yaklaşık 4 saat sürmektedir.

 

3- Özel Otomobille Gelecekler İçin

Erzurum-Ağrı istikametinden geliyorsanız Van'dan geçeceksiniz. Van üzeri gelirken iki alternatif yolunuz bulunur:

Bunlardan biri Edremit üzerinden geçer ve diğerinden 20km daha uzaktır. Ancak diğer yola göre daha düz bir yoldur ve kışın karlı-buzlu havalarda en uygun yol bu istikamettir.

Diğer yol 20 km daha kısadır fakat dağdan geçmeniz gerekir. Bu yolu kullanabilmek için Van şehir merkezine girin ve ana caddeyi takip edin. Kışın karlı ve buzlu havalar için tavsiye edemem ancak yaz ayları için uygun bir yoldur.

Muş-Tatvan veya  Bitlis-Tatvan istikametinden gelecekseniz Tatvan-Gevaş güzergahını takip edin. Bu güzergahtan gelirken Van'a uğramanız gerekmiyor. Van'a yaklaşık 20km kala Hakkari yol ayrımına gireceksiniz. Hakkari yol ayrımına girdikten kısa bir süre sonra Gürpınar ilçesinden geçeceksiniz.

Aşırı kar ve buzlanma varsa bu yol yerine 70 km daha uzak olan ikinci yolu tercih edebilirsiniz. İkinci yol Tatvan-Ahlat-Adilcevaz-Erciş-Van üzerinden geçer ve diğer yola göre daha düzdür. Ama dediğim gibi aşırı kar ve buzlanma yoksa bu yolu tercih etmeniz gerekmez.

Hakkari yolu üzerinde Hoşap ilçesine uğrayacaksınız. Hoşap'tan sonra 33 virajlı sert bir dağ yolu sizi bekliyor. Ama korkmayın yol oldukça iyi. Eğer karlı bir havada geliyorsanız mutlaka zincir bulundurun. Ardından uğrayacağınız ilçe Başkale. Başkale'den sonra herhangi bir ilçeye uğramayacaksınız. Kalan yolunuz 90km. Yol üzerinde bir kaç köy içinden ve iki küçük tünelden geçeceksiniz. Hakkari'ye girişte yine bir dağ yolu var ama ilki kadar uzun değil bu.

Hakkari'ye yaklaştıkça Zap suyu size rehberlik edecektir. Hakkari'ye gelirken çok güzel dağ manzaraları göreceksiniz. Fotoğraf makinenizi hazır bulundurun ve bu manzaraları resmedin.

Güney illerimizden birinden gelecekseniz Şırnak üzeri gelmek kilometre açısından cazip olabilir.

 

4-Trenle Gelecekler İçin

Hakkari'ye direk trenle gelemezsiniz. Ancak Van'a kadar trenle geldikten sonra kalan yolu Otobüsle gelebilirsiniz.

 

 

5-Vapurla Gelecekler İçin

Hakkari'ye Vapurla gelemezsiniz :)

 

6-Otostopla Gelecekler İçin

Van'a geç saatlerde gelirseniz muhtemelen Hakkari'ye otobüs veya minibüs bulamayacaksınız. Ertesi güne kalmadan otostopla Hakkari'ye gelmeyi düşünüyorsanız duracağınız en iyi yer Van'ın Hakkari'ye olan çıkışlarıdır. Van'dan Hakkari'ye iki alternatif yol bulunur ve her ikisinin çıkışında da trafik kontrol noktası vardır. Bu noktalarda beklerseniz trafik memurları size yardımcı olacaklardır.

 

 

Mesafeler

Diğer İlllerle Hakkari Arası Mesafe

 

Konaklama Yerleri

Otel Şenler: 

Bulvar Caddesi, Çevre yolu üzeri. 

Tel: 0438 211 38 08

Otel Ümit: 

Altay Caddesi. 

Tel: 0438 211 24 68

Hakkari'ye Hoş Geldiniz......

Hakkari'yi gördüğünüzde hiç de korkulacak bir yer olmadığını anlayacaksınız. Hakkari'nin ismi terör nedeniyle itici gelebilir ama hiç de öğle olmadığını gelince göreceksiniz. Yöre insanı yardımsever ve cana yakındır. Her türlü bilgiyi alabilir ve gerektiğinde yardım isteyebilirsiniz.

 

Konaklama

Hakkari'de konaklamak için Öğretmen Evini, Özel Otelleri veya  Devlet kurumlarının misafir hanelerini tercih edebilirsiniz.

Öğretmen evi şehir merkezinde bulunur (heykelin orada). Öğretmenlerin tayin ayında gelmemişseniz muhtemelen yer bulursunuz.

Yine şehir merkezinde  3 yıldızlı Şenler oteli bulunur. Bu otelde de kalabilirsiniz.

 

counter